Wszystko, co musisz wiedzieć idąc na studia

Wybór uczelni - na co zwrócić uwagę idąc na studia

Co po maturze? Jak wybrać dobrą uczelnię?

Czego dowiesz się w tym poście?

Hej! Matura zbliża się wielkimi krokami, a za nią wybór studiów, uczelni, kierunku. W tym poście opowiadam po kolei o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze uczelni, czy lepiej jest studiować prywatnie, czy publicznie, jakie przedmioty liczą się w trakcie rekrutacji. Pokazuję również jak obliczyć Twój szacowany wynik oraz przekazuję kalkulator maturalny, który zrobi to za Ciebie.

Kiedy ja wybierałam studia

Moje wybieranie uczelni nie odbywało się tak dawno, bo zaledwie 3 lata temu, a mimo wszystko od tamtego czasu dowiedziałam się sporo o działaniu uczelni i to nie tylko mojej (Uniwersytet Gdański). Od tamtej pory zmieniło się kilka kwestii, ale nie martw się. W tym poście zaktualizowałam swoją wiedzę i dzielę się informacjami tylko z 2020 roku. Moje kilkuletnie doświadczenie dało mi też trochę inną perspektywę na to, co tak naprawdę jest istotne przy wyborze uczelni, dlatego dzielę się tutaj z Wami wszystkim tym, czego żałuję, że nie wiedziałam, kiedy sama szłam na studia. 

Jaka uczelnia - prywatna czy publiczna?

Nigdy nie studiowałam na prywatnej uczelni, więc nie mogę powiedzieć, jak to tam wygląda. Najpopularniejszą działającą w Polsce (pod kątem psychologii) jest SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, ale na nim lista się nie kończy. Na pewno zaletą prywatnych uczelni jest to, że o wiele łatwiej jest się na nie dostać. Często też pracują u nich szanowani specjaliści z danej dziedziny, najprawdopodobniej z tej prostej przyczyny, że uczelnie prywatne mogą takim wykładowcom więcej zapłacić niż publiczne. Specjalnie dla Was sprawdziłam i przy rekrutacji (w 2020 roku) na psychologię na SWPS jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, to uzyskanie na maturze 120 punktów z dwóch dowolnych przedmiotów o najwyższym wyniku (gdzie 1% z podstawy = 1pkt,a  1% z rozszerzenia to 1,5pkt), co oznacza, że wystarczy mieć po 60% z dwóch dowolnych podstaw, żeby dostać się do nich na studia, albo po 40% z dwóch rozszerzeń. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o studiowaniu na tej uczelni, trwają u nich dni otwarte online, gdzie można obejrzeć webinary poświęcone procedurze aplikowania na studia na SWPS. Na pewno dużo zależy od tego, jaki kierunek chcesz studiować. Przy jednych renoma uczelni będzie liczyła się bardziej, przy drugich mniej.

Jaki jest minus studiów prywatnych? Dosyć często spotykam się z opinią psychologów-praktyków, którzy nie traktują dyplomu z uczelni prywatnej na równi z dyplomem uczelni publicznej. Dosłownie spotkałam się kiedyś z dyrektorem firmy, który stwierdził, że u niego wszystkie CV osób z ukończoną psychologią na prywatnych uczelniach lądują w koszu! Nie twierdzę, że się z tym zgadzam. Moim zdaniem ludzie powinni być przyjmowani do pracy na podstawie umiejętności i wiedzy, bez względu na to, gdzie ją zdobyli. Natomiast, skoro takie przeświadczenie jest gdzieś utarte w naszym społeczeństwie, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze uczelni. Nie dzieje się tak na całym rynku pracy – w wielu zawodach tj. programista, grafik czy księgowy bardziej liczą się umiejętności, niż ukończone studia, ale rozejrzycie się po rynku pracy! 

Jakie są plusy studiów publicznych? Przede wszystkim są renomowane i darmowe. Uczelnie publiczne mają długą historię, co działa na ich korzyść i niekorzyść. Na pewno wpływa to na solidne podstawy. Pracujący tam pracownicy to zazwyczaj praktykanci albo znani naukowcy z znacznym dorobkiem naukowym, szczególnie wykładowcy. Minusem jest natomiast to, że często brakuje nowoczesnego spojrzenia na różne zagadnienia, albo pojawia się dopiero na dalszych latach edukacji. Jednak z tego, co słyszałam, na studiach prywatnych również nie da się tego ominąć! Jednak tak jak wspomniałam wcześniej, publiczne uczelnie są często lepiej postrzegane przez pracodawców i mamy pewność sprawdzonego programu edukacji. Mam też szanse uczyć się w tych samych murach co wybitni polscy naukowcy. Oczywiście nie każdego też jest stać, żeby płacić 1035 zł miesięcznie (tyle wynosi aktualna opłata w 10 ratach na SWPS), a studia publiczne są za darmo. Należy jednak pamiętać, że na obu rodzajach uczelni możemy liczyć na stypendia naukowe i socjalne. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uczelni?

Jeżeli chodzi natomiast o sam wybór uczelni, ja polecam na początek sprawdzić program studiów. Dla przykładu podrzucam Wam program kształcenia na kierunku Psychologia Uniwersytetu Gdańskiego. Można też oczywiście przeczytać opis kierunku, ale taki plan powie wam wszystko, czyli jakie zajęcia będziecie mieli w którym roku studiów, ile godzin będą one trwały, a nawet ile jest przewidzianych godzin praktyk. Jak go znaleźć wystarczy wpisać w Google “plan studiów/kształcenia + nazwa kierunku + nazwa uczelni”. 

W drugiej mierze oczywiście istotne są kryteria przyjęcia, czyli co jest wymagane, żeby się dostać – zazwyczaj mówimy tu o tym, jak i przedmiot na maturze liczy się do punktacji. Uczelnie mogą różnić się między sobą tym, jakie przedmioty wymagają i w jaki sposób je przeliczają, a to decyduje o twoim przyjęciu na studia! Dla wytłumaczenia jak to zrobić stworzyłam dla Was plik z kalkulatorem maturalnym. Możecie znaleźć go za następnym nagłówkiem razem z przykładem, jak go używać. 

Trzecią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób wybierania specialności. Wybiera się ją na psychologii prawie zawsze, pewnie na innych kierunkach również i nawet jeśli początkowo nie masz konkretnych preferencji, w trakcie trwania studiów raczej ukierunkujesz się na coś konkretnego. Niektóre uczelnie pozwalają na swobodny wybór specjalności, inne robią konkurs punktowy na podstawie średniej, a na jeszcze innych o przyjęciu na specjalność decyduje… kolejność zgłoszeń. Czasami na wybrane specjalności odbywa się osobna rekrutacja już na etapie przyjęcia studia! Tak było do tej pory na UG, ale od tego roku to się zmieniło. Teraz na Uniwersytecie Gdańskim najpierw dostajesz się na wybrany kierunek, potem przed rozpoczęciem studiów decydujesz się na jedną z 4 specjalności (psychologia ogólna, psychoseksuologia, psychologia pracy i biznesu oraz neurobiopsychologia), a później jeśli wybrałeś psychologię ogólną, po 3 roku znowu dokonujesz wyboru węższej specjalności, np. psychologia kliniczna lub psychologia sportu. 

Mało kto o tym wie, ale istnieje coś takiego, jak Polska Komisja Akredytacyjna, która zajmuje się ocenianiem jakości programów studiów, jak i całych instytucji. Jeżeli obawiacie się o jakość kształcenia na wybranej przez Was uczelni, nie musicie szukać opinii na forach, Facebookach itd. Ta komisja sprawdziła już wszystko za Was. Ocenia ona programy kształcenia, używając 10 kryteriów: sposób konstrukcji programu studiów oraz jego zgodność ze standardem; realizacja programu studiów; warunki przyjęć na studia i weryfikacji uzyskiwanych efektów uczenia się, w tym na etapie egzaminu dyplomowego; poziom kompetencji i doświadczenia kadry prowadzącej zajęcia; dostosowanie infrastruktury wykorzystywanej do realizacji programu studiów do potrzeb i celów kształcenia; relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym w odniesieniu do programu studiów; stopień umiędzynarodowienia kształcenia; jakość wsparcia studentów w procesie uczenia siędostępność i jakość informacji o studiach; sposoby doskonalenia jakości kształcenia i ich skuteczność. Ich oceny są udostępnione publicznie, podsyłam Wam listę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesujący Was kierunek i posortować według ocen, a pokażą się Wam wszystkie sprawdzone programy oraz ich ocena. Odbywa się ona na 4-stopniowej skali: wyróżniająca, pozytywna, warunkowa i negatywna. Nie muszę Wam chyba mówić, że do uczelni z ostatnimi dwoma ocenami podchodziłabym ostrożnie. Na przykład w tym momencie tylko 4 uczelnie mają ocenę wyróżniającą z psychologii i są to: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagieloński w Krakowie oraz Uniwersytet Humanistyczny (SWPS) w Warszawie.

Nie zapomnijmy też o kwestiach finansowych. Jeżeli planujecie studiowanie z wynajmem mieszkania, ceny mogą się kolosalnie różnić w zależności od miejscowości. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie macie standardy, ale dla porównania kawalerka w Gdańsku kosztuje średnio 1350 zł (poza centrum), a w Łodzi 950 zł. W skali roku to 4 800 zł różnicy! W perspektywie 3 lat studiów 14 400! Porównania kosztów życiowych w różnych miastach możecie dokonać tutaj (ceny wynajmu pojawiają się w połowie strony).

Jeszcze jedna kwestia dotycząca samej uczelni, ale dotyczy tylko psychologiiJeżeli planujecie po zakończeniu studiów wyjechać za granicę i tam pracować, jako psycholog warto sprawdzić, czy wybrany przez Was uniwersytet posiada potwierdzenie zgodności wymagań dla certyfikatu EuroPsy. Na ten moment mamy tylko 10 uczelni w Polsce, które spełniają te wymagania, ale lista może się rozszerzać. Całą listę możecie znaleźć tutajCertyfikat EuroPsy został ustanowiony przez Europejską Federację Stowarzyszeń Psychologów (EFPA) i po jego otrzymaniu otrzymuje się europejską kwalifikację do pełnienia zawodu psychologa w 37 krajach Europy! Nie stanowi to licencji do wykonywania zawodu w danym kraju, ale jest silną postawą i w niektórych krajach wystarczającą, by rozpocząć pełnienie zawodu (zazwyczaj trzeba do tego zdać jeszcze kursy językowe). 

Co z tą maturą? Jakie przedmioty się liczą?
Jak obliczać punkty rekrutacyjne?

Tak jak wspomniałam, każda uczelnia może mieć inne wymagane przedmioty na maturze. Na UG są to język polski, język obcy i  dwa przedmioty do wyboru spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka. Warto zapoznać się również z  zasadami obliczania wyników. Z tego co zauważyłam, dla kierunku psychologia, najczęściej brane są pod uwagę język polski i angielski. Często zdarza się również matematyka i biologia (pewnie ze względu na statystykę i biologiczne podstawy zachowania). Jednak najlepiej sprawdzić to dla każdej uczelni po kolei i tu znowu przychodzi nam z pomocą wujek Google, gdzie możemy wpisać “nazwa uczelni + interesujący Was kierunek + rekrutacja”. Obliczanie wyników różni się w zależności od tego czy zdawaliście maturę w starej formule (przed 2015), czy w nowej, czy w dwujęzycznej. Na niektórych uczelniach można liczyć też na dodatkowe punkty za specjalne osiągnięcia tj. wyróżnienia w konkursie wojewódzkim czy uczestnictwo w krajowych zwodach, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z zasadami rekrutacji na wybraną przez Ciebie uczelnię! 

Ok! to teraz przechodzi do tego, co wielu przeraża – liczenia! Poniżej znajdziecie szablon podstawowego kalkulatora maturalnego. Jak on działa? Liczy tylko wyniki w tz. “nowej maturze” i nie uwzględnia punktów dodatkowych, ale większości z Was pomoże w oszacowaniu swoich punktów rekrutacyjnych, a szczególnie po otrzymaniu wyników maturalnych. Po co to robić? Praktycznie każda uczelnia publikuje tzw. progi punktowe z poprzednich lat. Pokazują one, ile miała punktów ostatnia osoba, która dostała się na dany kierunek w poprzednim roku! Pozwala to na oszacowanie szansy na dostanie się na Wasz wymarzony kierunek. Nie bierzcie jednak progów punktowy za pewnik! Zdarza się tak, że próg punktowy co jakiś czas się obniża (dlatego warto przejrzeć też raporty nie tylko z poprzedniego roku), a czasami się zwiększa. Trzeba też pamiętać, że skoro to była ostatnia osoba na liście… to lepiej jest mieć wynik wyższy, niż na styk. Nie bójcie się jednak spróbować jeżeli rozbieżność między waszym wynikiem, a progiem nie jest zbyt duża! Opłata rekrutacyjna nie zawsze jest bardzo wysoka, a to zawsze szansa na dostanie się na Wasz wymarzony kierunek! Jeżeli jednak nie osiągacie nawet połowy progu punktowego, zastanowiłabym się, czy na pewno to dobry wybór i czy nie lepiej rozejrzeć się za inną opcją. A teraz konkrety! Poniższej macie link do pobrania kalkulatora w formie Excela i przykład jak go używać na podstawie zasad rekrutacji na psychologię na UG oraz na informatykę na Politechnikę Łódzką. Wybrałam te dwie uczelnię, ponieważ są też dwa wzory kalkulatora. Jedne uczelnie wprowadzają mnożnik wyników rozszerzonych (np. wszystkie wyniki rozszerzone mnożymy razy 1,5 – UG), a inne mają zupełnie osobne sposoby mnożenie przez matury rozszerzone dla każdego przedmiotu oddzielnie (jak Politechnika Łódzka). 

W razie gdybyście mieli jakikolwiek problemy z obliczaniem wyników, możecie pisać do mnie tutaj (w komentarzach), na maila (psychologicznw.iq@gmail.ocm), Instagrama lub Facebooka. Chętnie Wam pomogę! 

Jeżeli macie kogoś, kto w tym roku pisze maturę, podzielcie się koniecznie linkiem i pomóżcie i jemu wybrać uczelnię lepiej!

Trzymajcie się Ciepło, 

Gabi

 

Zostańmy w kontakcie ! Nie przegab następnych postów

Newsletter

Zapisz się na Newsletter!

Nie bój się, nie zasypię twojej skrzynki codziennymi mailami. Maile wysyłam raz, na początku miesiąca, żeby dać znać, co zmienia się na blogu i jakie ciekawe treści na niego trafiły. W ten sposób masz pewność, że nic cennego Cię nie ominie. To trochę jak prenumerata magazynu psychologicznego 😉
* Pola Wymagane
  • Egzaminy bez spiny” – Świetny poradnik, pisany przez psychologa specjalistę, jak przygotować się do matury i nie zwariować. Cytat z strony: Książka pomaga uczniom rozpoznać własną indywidualność, znaleźć odpowiedni styl nauki, powody, by się zaangażować i buduje w młodym człowieku zaufanie do siebie. Zmienia nastawienie do powtórek, uczy odnajdować w nich przyjemność. Instruuje także, jak pod lękami wyrażanymi przez rodziców i nauczycieli rozpoznać prawdziwe, wspierające intencje.”
  • Kusoksiążka “Cele i planowanie” – To zdecydowanie bardziej kurs, niż książka. Nie znam lepszego przewodnika, który krok po kroku poprowadzi Cię poprzez różne ćwiczenia do zbudowania całego planu działania i określania własnego celu. Co prawda polecam go bardziej przed maturą, bo może na prawdę ułatwić stworzenie planu powtórki do matury, ale po również, a szczególnie już na samych studiach. Nasze działa po prostu są chaotyczne i bez sensu, jeżeli nie mamy wyznaczonego celu i struktury, dzięki której do niego dążymy. 
  • Jeżeli wahasz się jaki kierunek studiów wybrać – wpisz w wyszukiwarkę Instagram “Studygrampolska” – jest to mała społeczność, gdzie konta prowadzą studenci różnych kierunków, zazwyczaj w wyróżnionej relacji znajdziesz informację, jak im się studiuje 🙂 

Przede wszystkim polecam tylko pozycje sprawdzone! To znaczy takie, które przeczytałam i uznałam za wartościowe.

Nie lecę tutaj w kulki i nie wklejam, czego popadnie. Nie chcę marnować waszego czasu i pieniędzy, dlatego też dodaję krótki opis, czego dotyczy dana pozycja. 

Nie musisz od razu kupować książek – wiele z nich dostępnych jest w bibliotekach publicznych, możesz też zajrzeć do czytelni naukowych albo popytać znajomych 😉 

Kupując z linków, wspierasz moją działalność – w większości są to tzw. linki afiliacyjne, nie oznacza to, że ktoś zapłacił mi za umieszczenie ich na stronie, ale za każdą osobę, która kupi przedmioty z linku, dostanę kilka (zazwyczaj koło 5) procent zysków – To tak jakbyś postawił mi wirtualną herbatę! 

Jeżeli jednak wolisz skorzystać z swoich sprawdzonych dostawców – nie krępuj się! Ja sama wiele razy wyszukiwałam różne przedmioty, byleby znaleźć je taniej! Takie uroki życia studenta 😉 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Co po maturze? Jaką uczelnię wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć idąc na studia […]

trackback

[…] jest pytanie, na które każdy z Was musi odpowiedzieć sobie sam (więcej na ten temat piszę tutaj), ale podzielę się kilkoma rzeczami, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie przy […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x